poniedziałek, 10 czerwca 2013

Stres i sposoby radzenia sobie z nim!!!!!!!!!Stres jest naturalną reakcją organizmu, nieuniknionym elementem naszego życia. W sytuacji zagrożenia pobudza ciało i zmysły, napina  mięśnie i mobilizuje do walki lub do ucieczki. Jego niski poziom jest naturalny i pożądany, jego podwyższenie w sytuacjach wyjątkowych ratuje nam życie. Jednak w nadmiarze jest szkodliwy, a jego przedłużone działanie wywołuje negatywne skutki - obniża skuteczność naszych działań i powodując liczne dolegliwości i choroby.
Stres dotyczy każdego z nas, naszej codzienności, naszego życia. Spotykamy się z nim wszędzie - w pracy, na ulicy, w domu, w szkole, na egzaminie. Pojęcie stresu zostało wprowadzone przez Hansa Hugona Selye’go w połowie XX wieku (1935 r.) i rozpowszechniło się na całym świecie. Prowadzone badania potwierdzają fakt, że w ok. 90% choroba ma związek ze stresem.
To jak sobie z nim radzić?

Radzenie sobie ze stresem to świadoma reakcja człowieka na zewnętrzne, nieprzyjemne i obciążające jego psychikę zdarzenia, a więc zapobieganie działaniu stresorów, eliminowanie lub łagodzenie ich skutków. Ludzi stosują różne metody, aby radzić sobie ze stresem, nie ma jednej, zawsze działającej metody radzenia sobie z nim. Aby dobrze sobie z nim radzić każdy powinien znać system profilaktyki, obrony i terapii antystresowej. Głównymi elementami są:
- wiedza o tym, co może wywołać stres,
- poznanie i uświadomienie sobie indywidualnych źródeł stresu
- poznanie własnych reakcji na stres
 - dbanie o kondycję psychiczna i fizyczną
 - techniki relaksacyjne
- kontakt z naturą
I tym właśnie tematem będziemy  się zajmować na kolejnym spotkaniu Strefy Kobiet.
 Serdecznie zapraszamy.

1 komentarz:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń